Česko

Javorník

Javorník je město v okrese Jeseník v Olomouckém kraji. Javorník leží na severovýchodním úpatí Rychlebských hor asi dvacet tři kilometrů severozápadně od okresního města Jeseník, čtyřicet osm kilometrů severně od Šumperku, devadesát jedna kilometrů severně od krajského města Olomouc, čtrnáct kilometrů jihozápadně od polského města Otmuchów a dvacet pět kilometrů od polského města Nysa a… read more »

Tomíkovice

Tomíkovice (německy Domsdorf) jsou osada města Žulová a nachází se asi 2 km severně od Žulové, mezi Dolními Skorošicemi, Žulovou a Kobylou nad Vidnávkou. Doprava Do Tomíkovic se dostaneme odbočením ze silnice č.60 za Žulovou (ze směru od Jeseníku) směr Kobylá nad Vidnávkou a Velká Kraš. Tomíkovice mají i železniční stanici na trati č. 295… read more »

Žulová

Žulová je město ve Slezsku, na severozápadě okresu Jeseník. Žulová leží asi 12 km severozápadně od Jeseníku a 12 km jihovýchodně od Javorníku. K Žulové patří také osada Tomíkovice. Do roku 1948 se město jmenovalo Frýdberk, německy Friedberg. Doprava Žulová leží na silnici č.60, z Jeseníku přes Lipovou-lázně, Vápennou dále do Javorníku a pak k… read more »

Bolatice

Bolatice jsou obec v okrese Opava v Moravskoslezském kraji v oblasti Hlučínska. Bolatice leží mezi obcemi Bělá , Chuchelná, Kobeřice, Štěpánkovice, městem Dolní Benešov, Zábřehem (část Dolního Benešova), Kouty (část Kravař) a městem Kravaře. Bolatice leží 9 km severozápadně od Hlučína a 13 km jihozápadně od Opavy. Hranice ČR s Polskem jsou od Bolatic vzdáleny… read more »

Zábřeh (Dolní Benešov)

Zábřeh je historická obec, nyní část města Dolní Benešov  v okrese Opava v Moravskoslezském kraji v regionu Hlučínsko. Zábřeh (dříve Zabreg, Zabreh, Zábřeh u Hlučína) leží západně od Dolního Benešova, mezi ním a Kravařemi (respektive jejich částí Kouty). Doprava Zábřehem prochází silnice č. 56 z Hlučína do Opavy. Zábřeh má vlakovou zastávku na železniční trati… read more »

Dolní Benešov

Dolní Benešov je město v okrese Opava v Moravskoslezském kraji v oblasti Hlučínska. Dolní Benešov leží mezi Hlučínem a Kravařemi, jih města ohraničuje řeka Opava. Součástí Dolního Benešova je i Zábřeh. Východ a severovýchod města lemuje pás rybníků. Nejznámější a největší dolnobenešovský rybník Nezmar najdeme poblíž centra města. Doprava Dolním Benešovem prochází silnice č. 56… read more »

Kozmice

Kozmice jsou obec v okrese Opava v Moravskoslezském kraji a patří do regionu Hlučínsko. Kozmice leží mezi Hlučínem a Dolním Benešovem a jsou vzdáleny asi 3 km severozápadně od centra Hlučína, 2 km jihovýchodně od Dolního Benešova, 18 km východně od Opavy a 13 km severozápadně od Ostravy. Doprava Kozmicemi prochází silnice č. 56 z Hlučína do… read more »

Sidebar