Plumlov

Plumlov je město na střední Moravě na rozhraní Hané a Drahanské vrchoviny. Plumlov administrativně patří do okresu Prostějov v Olomouckém kraji. Plumlov leží nad vodní nádrží Plumlov 7 km západně od Prostějova a 23 km jihozápadně od Olomouce. Mezi části města Plumlov patří jak samotný Plumlov tak vsi Hamry, Soběsuky a Žárovice. V roce 2022 měl Plumlov 2258 obyvatel.Doprava


Auto – Plumlovem prochází silnice II. třídy č. 377 z Tišnova do Prostějova.
Bus – V centru Plumlova je autobusová zastávka „Plumlov“, která je i nejbližší pro návštěvu zámku. Stojí zde například autobusy z Prostějova a z Boskovic. Nejblíže přehradě je autobusová zastávka „Plumlov, přehrada“.
Vlak – Plumlovem neprochází železniční trať, nejbližší železniční stanicí je asi Kostelec na Hané, nejpoužitelnější železniční stanicí pro cestu do Plumlova bude zřejmě Prostějov hlavní nádraží, odkud se dostaneme do Plumlova autobusem z blízkého prostějovského autobusového nádraží.

Co vidět


Zámek Plumlov – Zámecká 99, v blízkosti centra městečka, nad Podhradským rybníkem. Zámek byl postaven byl v manýristickém stylu v letech 1680 až 1688 vedle původního plumlovského hradu. Původně mělo jít o čtyřkřídlý zámek, postaveno bylo však jen jedno křídlo. Od roku 1850 byl zámek pronajat bernímu úřadu a okresnímu soudu a sloužil z části jako vězení a ve zbytku zámku byly byty pro úředníky. Dnes je tento zámek veřejnosti přístupný. Vstupné 80 Kč. https://www.plumlov-zamek.cz/
Hrad Plumlov – Na nádvoří Plumlovského zámku. Hrad byl založen ve druhé polovině třináctého století, začátkem šestnáctého století byl rebesančně přestavěn avšak poté začal být zanedbáván a v roce 1586 vyhořel. Hrad byl nakonec zbořen na začátku devatenáctého století. Do dnešních dnů se z něj zachovalo několik základových zdí na kopci na nádvoří nového zámku.
Kostel Nejsvětější Trojice – Kostel na kopci nad městem, vede k němu ulice Pod kostelem. Původně renesanční kostel ze šestnáctého století s ohradní zdí, přestavěný v roce 1828. V ohradní zdi zazděny dvě dělové koule a pamětní deska s informací, že z tohoto místa ostřelovala švédská vojska v roce 1643 zámek.
Vodní nádrž Plumlov (Plumlovská přehrada) – Přehrada má rozlohu 65 ha, je jednou z nejstarších přehrad v Česku. Vodní nádrž je využívána k rekreačním účelům a také například pro windsurfing.Ubytování Plumlov


V Plumlově a okolí najdeme několik možností ubytování, přehled ubytovacích zařízení v Plumlově a okolí, recenze, popis, fotografie a možnost rezervace za nejlepší ceny najdete zde.

Turistické informace


Turistické informační centrum Plumlov – Zámecká 99, v bráně při vstupu na nádvoří zámku Plumlov.
https://mestoplumlov.cz/volny-cas/volny-cas-turisticke-informacni-centrum

Kam v okolí


Sidebar