Gelnica

Gelnica je město v historickém regionu Spiš a to v části Dolní Spiš, na východním Slovensku, asi čtyřicet kilometrů jihozápadně od Košic. Gelnica je okresním městem okresu Gelnica v Košickém kraji. Město najdeme v údolí řeky Hnilec v centrální části Volovských vrchů.Doprava


Auto – Městem Gelnica prochází silnice II. třídy č. 546, která vede z Prešova přes Gelnici do Spišské Nové Vsi.
Bus – Zastávka „Autobusová stanica Gelnica“ leží mezi vlakovým nádražím Gelnica a Baníckym námestím, při křížovatce ulic Hlavná a Nemocničná. Nejblíže centru města je autobusová zastávka „Gelnica námestie“, která je na jižním konci Baníckeho námestia.
Vlak – Železniční stanice Gelnica (železničná stanica Gelnica) leží na železniční trati č. 173 Červená Skala-Margecany. Vlakové nádraží stojí při ulici Hlavná a je dost vzdálené od centra města (asi 1,4 km od Baníckeho námestia, a dojdeme tam po žluté turistické značce). Za to železniční zastávka „Gelnica-zastávka“ na stejné trati, je o dost blíže centru Gelnice, asi sto padesát metrů od Baníckeho námestia.

Co vidět


Hrad Gelnica (Thurzov hrad, Gelnický hrad) – Zřícenina hradu původně ze třináctého století. Můžeme vidět zbytky hradu zničeného požárem roku 1685. Zachovalo se torzo věže a malé zbytky obvodového opevnění. Zříceninu hradu Gelnica najdeme na hradním kopci „Zámčisko“ nad centrem města.
Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Kostol Nanebovzatia Panny Márie) – Cintorínska ul., římskokatolický kostel postavený v gotickém slohu v polovině čtrnáctého století, poté několikrát přestavovaný, naposledy novogoticky v roce 1869.
Hornické muzeum (Banícke múzeum) – Banícke námestie 8. Muzeum v budově bývalé radnice z roku 1802 s mohutnou barokní věží v severozápadní části náměstí. Hornické muzeum bylo zřízené v roce 1963 a nyní má několik stálých expozic představujících hornictví, národopis, historii města, historii cechů a geologii. Otevřeno je pondělí-pátek. Vstupné 2 EUR. https://www.gelnica.sk/banicke-muzeum-0.html
Štola Jozef (Štôlňa Jozef) – Tato štola je zpřístupněná stará dědičná štola, která je součástí hornického muzea. . Z Baníckeho námestia k ní dojdeme asi po 2,3 km po modré značce. u Štoly Jozef byl také otevřen nově budovaný Banský skanzen. Vstupné 3 EUR. https://www.gelnica.sk/bansky-skanzen-a-stolna-jozef.html
Kamenný most – ul. Slovenská. Kamenný most přes řeku Hnilec. Most byl postaven mezi lety 1837 až 1845Ubytování Gelnica


V Gelnici a okolí najdeme několik možností ubytování, přehled ubytovacích zařízení v Gelnici a okolí, recenze, popis, fotografie a možnost rezervace za nejlepší ceny najdete zde.

Turistické informace


Turistické informační centrum Konice – Kostelní 46, na zámku.

Kam v okolí


Sidebar