Santa Maria (Kapverdy)

Santa Maria je město na Kapverdských ostrovech. Město leží na jižním pobřeží ostrova Sal. Jde o nejrychleji rostoucí město Kapverd a také hlavní turistické centrum země. V roce 2000 mělo město okolo 2500 obyvatel, v roce 2010 pak více než šest tisíc a dnes se počet obyvatel odhaduje na více než 25 000. Kolem města vyrostly a dále rostou turistické resorty a to i luxusních značek jako Riu nebo Hilton. U města se rozprostírá známá písčitá pláž Santa Maria (Praia da Santa Maria). Santa Maria leží asi 18 km jižně od hlavního města ostrova Sal, města Espargos.Doprava


16 km severně od centra města, u města Espargos, je mezinárodní letiště Sal. Santa Maria jako taková není příliš velká a jde projít pěšky, použít můžete všudy přítomné modré taxíky. Při křižovatce ulic Rua Amilcar Cabral a Rua Georges Vynckler je stanoviště minibusů.

Co vidět


Pláže – Asi největší lákadlo města a jeho okolí, krásné písčité pláže, pláž Santa Maria a dál na jihozápad a západ pak známá pláž Ponta Pteta (Praia da Ponta Preta). Z velké části nepřeplněné pláže s jemným světlým pískem, kterým můžete chodit kilometry podél moře.
Salinas Santa Maria – Solná jezírka Santa Maria (Salinas de Santa Maria) jsou komplexem solných odpařovacích jezírek severně od města Santa Maria, za fotbalovým stadionem. Je jedním ze dvou těchto komplexů na ostrově, druhý, mnohem známější, je poblíž Pedra de Lume. Lze se zde koupat v hodně nasycené slané vodě. Vstupné 2 eura.
Muzeum Salu – Rua 15 de Agosto. Muzeum představující historii ostrova Sal a život na tomto ostrově. Vstupné 3 eura.
Centrum města – Najdete zde mnoho restaurací, barů, obchodů a bank. Občas také nějaký starší historický dům. Na náměstí Praca Manoel A. Martins je pošta.
Pláž mrtvých mušlí (Cementary Shell Beach) – Pláž jihovýchodně od centra města. Někdy je považována za turistickou atrakci, ale spíše jde o skládku rozbitých ulit mořských živočichů a ekologickou katastrofu.
Molo (Pontão) – Molo jižně od centra města, z pláží zdálky viditelné. Odehrává se zde každodenní rybí trh.
Porto Antigo – Starý přístav, dnes přeměněný na hotelový a apartmánový komplex.
Maják Ponta do Sinó (Farol da Ponta do Sinó) – Maják na mysu Ponta do Sinó, nejjižnějším výběžku ostrova Sal. Původní stavba byla z roku 1892, nynější stavba je ve stejném stylu a byla dostavěna v roce 2014.
Botanická zahrada (Jardim Botânico Viveiro) – Botanická zahrada se zoo koutkem. Necelé tři kilometry od centra města Santa Maria, za bytovým a apartmánovým komplexem Vila Verde, vedle golfového hřiště Viveiro Golf. Vstupné 5 eur.Ubytování Santa Maria


V Santa Marii a okolí najdeme mnoho možností ubytování, přehled ubytovacích zařízení v Santa Marii a v okolí, recenze, popis, fotografie a možnost rezervace za nejlepší ceny najdete zde.

Molo, Santa Maria, Kapverdy
Molo v Santa Marii
Pláž Santa Maria, ostrov Sal, Kapverdy
Pláž Santa Maria na ostrově Sal

Mapa


Sidebar