Prostějov
Prostějov je město na střední Moravě v oblasti Hané, 16 km jihozápadně od centra Olomouce, 23 km západně od Přerova a 47 km severovýchodně od centra Brna. Prostějov je okresním městem okresu Prostějov a patří do Olomouckého kraje. S počtem obyvatel 43 055 je Prostějov druhým největším městem Olomouckého kraje.
Doprava
Auto – Prostějovem prochází dálnice D46 z jihu od dálnice D1 u Vyškova a dále pokračuje do Olomouce.
Bus – Autobusové nádraží leží mezi ulicemi Přemyslovka, Vrahovická a Janáčkova v blízkosti vlakového nádraží Prostějov hlavní nádraží, 1,2 km východo-severovýchodně od centra města.
Vlak – Železniční stanice Prostějov hlavní nádraží leží na železničních tratích č. 302 (Nezamyslice-Olomouc), 306 (Prostějov.Dzbel) a 307 (Prostějov-Červenka). Vlakové nádraží leží u ulice Janáčkova asi 1,2 km východně od centra města. Železniční stanice Prostějov místní nádraží leží na tratích č. 306 a š07. Toto nádraží leží o něco blíže centru města a to asi 800 metrů severně, při křižovatce ulic Rejskova, Martinákova a Sládkovského.
Co vidět
Stará radnice – Náměstí TGM, centrum města. Renesanční budova staré radnice, která byla dokončena v roce 1530. Po požáru v roce 1697 byla radnice barokně přestavěna a postavena byla barokní lodžie. V budově sídlí Muzeum a galerie v Prostějově.
Nová radnice – Náměstí T.G. Masaryka 130/14. Secesní budova radnice postavena v letech 1911 až 1914. Na věži vysoké šedesát šest metrů je orloj. V radniční věži je expozice o historii věže a vyhlídka ve výšce čtyřicet osm metrů. Vstup zdarma, na objednávku. https://www.prostejov.eu/cs/volny-cas/turisticke-sluzby/
Národní dům – Vojáčkovo náměstí 218/1, v blízkosti náměstí TGM u Smetanových sadů. Budova ve stylu české secese postavena v letech 1905až 1907 podle plánů architekta Jana Kotěry. Jde o komplex spolkového domu, divadla, restaurace, kavárny.
Zámek Prostějov – Pernštýnské náměstí 175/8, v centru města. Renesanční zámek z první poloviny šestnáctého století s pseudorenesančními sgrafito ze začátku dvacátého století.
Městské hradby – Zbytek městských hradeb, které byly stavěny na konci patnáctého a na začátku šestnáctého století. Asi tři sta metrů dlouhý hradeb spolu s baštou se zachoval v centru města mezi ulicí Školní a Smetanovými sady. Na jihozápadě centra města u ulice Knihařská je ještě jedna zbylá bašta.
Bývalá Nová synagoga – Demelova 1, centrum města. Původně synagoga postavena v roce 1904, dnes Husův sbor, kostel Československé církve husitské.
Bývalá synagoga Bet ha-midraš – Demelova 2, naproti nové synagogy. Empírová budova ze začátku devatenáctého století, která sloužila jako studovna a modlitebna. Dnes v majetku pravoslavné církve.
Kostel Povýšení sv. Kříže – Filipcovo náměstí, v centru města za Starou radnicí. Původně gotický kostel z konce čtrnáctého století, postaven na místě dřívějšího románského kostela jako součást augustiniánského kláštera, později barokně a novobarokně přestavován. Na základech bývalé kapitulní síně augustiniánského kláštera byla postavena kaple Nejsvětější Trojice.
Klášter milosrdných bratří a kostel sv. Jana Nepomuckého – Svatoplukova 7, u severovýchodního okraje města. Komplex kláštera z let 1733 až 1756, který tvořila i nemocnice a lékárna. V interiérech fresky barokního malíře F:A. Šebesty (Sebastiniho). V letech 1751 až 1755 byl přistavěn kostel sv. Jana Nepomuckého dle návrhů Antonia E. Martinelliho, barokní kostel s rokokovými prvky a z části s rokokovou výzdobou v interiéru.
Kostel sv. Petra a Pavla s kaplí sv. Lazara – Lidická 1a, pět set metrů jihovýchodně od centra města. Kostel byl založen v dvanáctém nebo třináctém století, nynější barokní stavba pochází z přestavby v letech 1728 až 1730. U kostela se nachází raně barokní kaple sv. Lazara.
Mariánský sloup – Náměstí TGM v centru města. Mariánský barokní sloup z roku 1714, postavený na paměť odvrácení morové epidemie.
Kostel sv. Cyrila a Metoděje a bývalý kapucínský klášter – Kostel a klášter kapucínského řádu spolu s hospicem byly postaveny v letech 1759 až 1766, samotný barokní kostel v letech 1764–1766 přestavbou kaple sv. Barbory. Klášter s kostelem zrušen za Josefínských reforem a obnoven na začátku dvacátého století po novobarokní přestavbě jako kostel sv. Cyrila a Metoděje.
Špalíček – Blok domů mezi ulicemi Uprkova a hradební, který zbyl po demolici původního židovského ghetta.
Muzeum a galerie v Prostějově – Hlavní budova muzea je Stará radnice, dalšími objekty muzea v Prostějově jsou „Špalíček“, ul. Uprkova 18, a „Hvězdárna“, Kolářovy sady 3348. Hlavní budova: stálé expozice archeologie, geologie, historie a národopisu. Vstupné 50 Kč. V pondělí zavřeno. Špalíček: Starší doba železná v srdci Hané. Vstupné 40 kč. V pondělí zavřeno. https://muzeumpv.cz/
Botanická zahrada Petra Albrechta – Lidická 2, sedm set metrů jihovýchodně od náměstí TGM. zavřeno ve státní svátky a květen-září zavřeno v pondělí a v neděli, říjen a duben zavřeno o víkendech. Vstup zdarma.
Palírna u Zeleného stromu – Areál výrobního závodu Prostějov, Dykova 8. Exkurze do nejstarší palírny v Evropě. Cena od 130 Kč, jen na objednávku, od 10 osob. https://palirnauzelenehostromu.cz/exkurze/
Ubytování Prostějov
V Prostějově najdeme několik možností ubytování, přehled ubytovacích zařízení v Prostějově, recenze, popis, fotografie a možnost rezervace za nejlepší ceny najdete zde.