Antošovice

Antošovice jsou historická obec ve Slezsku, nyní součást ostravského městského obvodu Slezská Ostrava. Antošovice obtéká z východu řeka Odra, Antošovice leží mezi Bohumínem (části Pudlov, Starý Bohumín, Vrbice), Šilheřovicemi, Koblovem (nyní další část Slezské Ostravy) a hranicí s Polskem (Chalupki). Ve východní a jižní části Antošovic, mezi zástavbou a řekou Odrou najdeme Antošovická jezera, která vznikla po těžbě štěrku, a která jsou vyhledávaným místem pro relaxaci, koupání a také rybolov. Na jezeru Mžíkovec najdeme také populární nudistickou pláž (i s kempem).

Doprava


Západně a severně od Antošovic probíhá dálnice D1 z Ostravy směr Bohumín a Polsko. Antošovicemi prochází silnice z Koblova přes Paseky (dvůr kdysi patřící k Antošovicím) do Šilheřovic. V Antošovicích zastavují autobusy linky č.52 ostravské MHD (jezdící ze zastávky Křižíkova, přes Přívoz, Petřkovice a Koblov, končící na zastávce Paseky) V Antošovicích jsou zastávky Blatouchová, Štěrkovny, Vrbina (jen ve směru Paseky), Antošovice a Chalupová.

Co vidět


  • Kaple sv. Petra a Pavla – kaple z roku 1935, v centru obce, zastávka MHD Antošovice
  • Antošovická jezera – jezera ve východní části obce, vzniklá po těžbě štěrku, využívána k relaxaci, koupání, rybolovu
  • Nudistická pláž – známá nudistická pláž na jezeře Mžikovec-jih, existující již před rokem 1989, placená
  • Pěchotní sruby předválečného opevnění – na sever od Antošovic najdeme tři betonové pěchotní sruby (bunkry) z linie pohraničního opevnění z poloviny třicátých let 20. století. Jsou to od východu Pěchotní srub MO-S-6 Odra, Pěchotní srub MO-S-7 Antošovice a Pěchotní srub MO-S-8-Dvůr Paseky (první postavený objekt československého hraničního opevnění).
  • Antošovická lávka – kovová lávka přes řeku Odru pro chodce a cyklisty, spojující Antošovice s Pudlovem (část Bohumína)

Turistika


Antošovicemi prochází zelená turistická značka od Antošovické lávky přes Antošovice a dále směr Dvůr Paseky a Šilheřovice. Od Antošovické lávky směrem na jih kolem Antošovických jezer smě Koblov prochází červená turistická značka vedoucí k Antošovické lávce ze Starého Bohumína.

Antošovicemi prochází cyklotrasy G a 6109.

Kam v okolí


  • Bohumín
  • Koblov
  • Šilheřovice
  • Chalupki (Polsko) –

 

Sidebar