Raduň

Raduň je obec v okrese Opava v Moravskoslezském kraji. Raduň leží asi 6 km jižně od Opavy, asi 5 km severovýchodně od Hradce nad Moravicí a 15 km severozápadně od Bílovce. Obec je známá především svým zámkem.

Doprava


Raduň leží v blízkosti Opavy, respektive její městské části Kylešovice, přes kterou  vede do Raduně silnice č. 464, která dál pokračuje směr Bílovec. Do Raduně jezdí autobusy opavské MHD č. 218, které zastavují například i u nádraží Opava-východ. Cena jízdenky je 13 Kč.

Co vidět


  • Zámek Raduň – původně gotická tvrz, od 16. století renesanční zámek a od první třetiny 19. století empírový zámek. Součástí zámeckého areálu je přírodně-krajinářský park, Zámecký rybník, oranžérie, barokní sýpka a úřednický dům z 19. století. Zámek je ve správě NPÚ a je přístupný veřejnosti. Zámek je většinou otevřen od března do konce října. Otevřeny jsou dva základní okruhy. První okruh nabízí prohlídku společenských a soukromých pokojů. Vstupné je 120 Kč. Druhý okruh představuje soukromé pokoje knížat Blücheru, hostinské pokoje v podkroví a provozně hygienické zázemí zámku. Vstupné na tento okruh je 90 Kč. web
  • Oranžérie – součást zámeckého areálu, klasicistní oranžérie spolu s okrasnou zahradou, postavena v letech 1825-26, najdeme ji asi sto metrů od zámku. Vstupné do oranžérie je 40 Kč.
  • Barokní sýpka – sýpka se nachází v blízkosti zámku, najdeme zde historickou expozici představující stavební vývoj zámku. Vstupné na expozici je 25 Kč.
  • Kostel Nejsvětější Trojice – kostel stojící ve svahu pod zámkem, postaven na přelomu 16. a 17. století, postaven v pozdně gotickém až renesančním slohu s obranými prvky.
  • Vošárna – barokní, původně zámecká prádelna a sušárna, najdeme ji nedaleko kostela na ulici 9. května
  • Pomník americkým letcům – pomník před kostelem na památku letců ze sestřeleného amerického bombardéru z roku 1944
  • Raduňské rybníky – soustava rybníků ležící před Raduní u silnice č. 464 ve směru na Opavu.
  • Čertův kámen – asi metr dlouhý bludný balvan u rybníka kameník, od Zámeckého rybníka nas k němu dovede naučná stezka „Památce amerických letců“.
  • Přírodní park Moravice – přírodní park, který začíná na jih od zámku a navazuje na zámecký park, vede přes něj jak žlutě značená turistická cesta, tak naučná stezka „Památce amerických letců“
Zámek Raduň
Zámek Raduň zrcadlící se v Zámeckém rybníku
Kostel v Raduni, Česko
Kostel Nejsvětější Trojice v Raduni

Turistika


Raduní vede žlutě značená turistická cesta z Jakubčovic, pokračující přes raduň a kylešovice k vlakovému nádraží Opava-východ. Raduní prochází cyklotrasy 6055, 6140. 6078, Radegast Opava.

Ubytování


 

Kam v okolí


Externí odkazy


 

Sidebar