Elbasan

Elbasan je město v centrální Albánii, 52 km východně od Jadranského pobřeží, 33 km jihovýchodně od centra Tirany. V roce 2011 měl Elbasan 78 703 obyvatel a byl tak čtvrtým nejlidnatějším městem Albánie. Elbasan je okresním i krajským městem (okres Elbasan, kraj Elbasan). Elbasan je důležitým dopravním uzlem. Městem protéká řeka Shkumbin. Ve městě jsou velké ocelárny.Doprava


Auto – Přes Elbasan vede silnice SH3 vedoucí ze severu z Tirany až dále na jihovýchod k Ochridskému jezeru a dále na albánsko-řeckou hranici (hraniční přechod Qendër Bilisht/Prespes). A také dálnice A3 z Tirany, po které to je z hlavního města do Elbasanu zhruba tři čtvrtě hodiny.
Bus – Autobusy do Tirany odjíždějí ze stanoviště poblíž centra města, poblíž ulice Rruga Esat Bordi u parku Sheshi Valmi.
Vlak – Vlakové nádraží je jihozápadně od centra města při ulici Rruga Zogu i Parë. Elbasan ležel na železniční trati Durrës-Pogradac, dnes končí vlaky z Durresu (Drač) v Elbasanu, ale jezdí zřídka (v roce 2022 jen v létě a to jen jednou denně v sobotu a v neděli).

Co vidět


Elbasanská pevnost (Kalaja e Elbasanit) – Zbytky jižní a západní části hradeb z bývalé pevnosti. Zachované hradby pocházejí z patnáctého století.
Královská mešita (Xhamia Mbret) – Rruga Xhaferr Kongoli, v centru města v areálu bývalé pevnosti. Mešita postavena v 1482–1485, což z ní činí druhou nejstarší stále činnou mešitu v Albánii.
Hodinová věž (Kulla e Sahatit) – V areálu bývalé pevnosti, v centru města při ulici Bulevardi Agif Pasha).
Elbasanské etnografické muzeum (Muzeu Etnografik) – V centru města poblíž hradeb, u ulice Rruga Qemal Stafa, u parku Aqif Pasha. Vstupné 200 lëki.
Mešita Naziresha (Xhamia e Nazireshës) – Asi kilometr jižně od pevnosti, při křižovatce ulic Rruga Zogu i Parë a Rruga Kadri Hyshmeri. Mešita z roku 1599, částečně zničena v roce 1920 a zrenovována v roce 2012.
Kostel sv. Marie (Kisha e Shën Mërisë) – Při ulici Rruga Savet Mishta, asi tři sta metrů severně od pevnosti. kostel jehož stavba začala v roce 1483 a který začal věřícím sloužit v roce 1556, přestavěn byl na začátku devatenáctého století.
Hamam – rruga Janaq Kilica, centrum města, u hradeb. Turecké lázně v budově z devatenáctého století.
Zbytky prvokřesťanského kostela – V parku Aqif Pasha, v centru města u hradeb. Zbytky křesťanské baziliky z pátého století.Ubytování Elbasan


V Elbasanu najdeme mnoho možností ubytování, přehled ubytovacích zařízení v Elbasanu, recenze, popis, fotografie a možnost rezervace za nejlepší ceny najdete zde.

Kam v okolí


Sidebar