Erlangen

Erlangen je město ležící ve vládním obvodu Střední Franky v německé spolkové zemi Bavorsko asi čtrnáct kilometrů severně od Norimberku a okolo sto deseti kilometrů západně od německo-česká hranice. Erlangenem protékají řeky Regnitz a Schwabach. Erlangen byl největším městem historického území Česká Falc. Nyní Erlangen tvoří spolu s městy Norimberk, Fürth a okolím metropolitní region Norimberk.Doprava do Erlangenu


Vlak
Vlakové nádraží (Bahnhof Erlangen) leží při náměstí Bahnhofplatz, na východním okraji centra města asi dvě stě metrů jihozápadně od náměstí Marktplatz. Železniční stanice Erlangen leží na železniční trati Norimberk-Bamberg.

Bus
Největší autobusové nádraží (Busbahnhof) je u Parkplatzstrasse, za vlakovým nádražím, asi šest set metrů od centra města. Další větší autobusový terminál je před vlakovým nádražím na náměstí Bahnhofplatz.

Auto
Jižním okrajem města probíhá dálnice A3 z Frankfurtu nad Mohanem a Würzburgu dále na Norimberk a Regensburg a která se zde kříží s dálnicí A73, která kopíruje západní okraj města a vede z Norimberku směrem na Bamberg.

Doprava v Erlangenu


Veřejná doprava v Erlangenu a okolí je zajišťována autobusy společností ESTW (Erlanger Stadtwerke) a je začleněna do integrovného systému VGN (Verkehrsverbund Großraum Nürnberg)
Jízdenky: Jednotlivá jednosměrná hodinová jízdenka (Einzelfahrkarte) stoji 2,50 EUR. Jízdenka pro čtyři jízdy (4er-Ticket) stojí 8,70 EUR. Denní a víkendová jízdenka (TagesTicket Solo) stojí 5,10 EUR (ve variantě pro až 6 osob, z toho dvě starší 18 let (TagesTicket Plus) stojí 8,30 EUR). Jízdenky zakoupíte například v automatech, u řidiče, v trafikách. Jizdní řády, plán linek a další informace najdete na https://stadtbus.estw.deCo vidět


Markraběcí zámek (Markgräfliche Schloss Erlangen) – Schlossplatz. Barokní markraběcí rezidence ze začátku osmnáctého století, nyní slouží správě Friedrich-Alexander Universität.
Zámecká zahrada (Schlossgarten) – Zámecká zahrada leží v centru města za zámkem. Jedna z prvních barokních zahrad v regionu. Oblíbené místo k odpočinku. V západní části parku najdeme oranžérii (Orangerie Erlagen) a Hugenotskou fontánu (Hugenottenbrunne).
Hugenotský kostel (Hugenotkirche) – Mezi Bahnhofplatz a Hugenottenplatz, kostel z konce sedmnáctého století, nejstarší kostel Hugenotů mimo Francii.
Kostel sv. Trojice (Altstädter Dreifaltigkeitskirche) – Martin-Luther-Platz 1, Staré Město (Altstadt). Luteránský barokní kostel.
Botanická zahrada (Botanischer Garten) – Univerzitní botanická zahrada, která zahrnuje severní část zámeckého parku (Schlossgarten). Vstup zdarma. http://www.botanischer-garten.uni-erlangen.de
Kunstpalais – Marktplatz 1, Palais Sutterheim. Muzeum moderního umění. Vstupné 4 EUR.
https://www.kunstpalais.de
Městské muzeum (Stadtmuseum) – Martin Luther Platz 9. Městské muzeum. V pondělí zavřeno. Vstupné 4 EUR.
Kunstmuseum Erlangen – Nürnberger Straße 9, Loewenichsches Palais. Muzeum moderního regionálního umění. Vstup zdarma. V pondělí a v úterý zavřeno. https://kunstmuseumerlangen.de/startseiteUbytování


V Erlangenu najdeme několik možností ubytování, přehled ubytovacích zařízení v Erlangenu, recenze, popis, fotografie a možnost rezervace za nejlepší ceny najdete zde.

Kam v okolí


Sidebar