Svätý Jur

Svätý Jur je město na Jihozápadním Slovensku, na západním okraji Podunajské nížiny při východním úpatí Malých Karpat, necelých patnáct kilometrů severovýchodně od centra Bratislavy. Svätý Jur je známý jako vinařské a vinohradnické město, najdeme zde typické terasovité vinohrady.
Svätý Jur se v letech 1060 až 1990 jmenoval Jur pri Bratislave. V maďarštině se pro město používá jméno Szentgyörgy, v němčině Sankt Georgen.
Svätý Jur je součástí okresu Pezinok v Bratislavském kraji.Doprava


Vlak
Svätý Jur leží na železniční trati mezi Bratislavou a Trnavou, stojí zde osobní vlaky.

Autem
Svätým Jurom prochází silnice č. 502z Bratislavy přes Raču do Svätého Jura a dále na severových do Pezinku a Modry. Kilometr a půl od jižního okraje města začíná slovenská dálnice D4.

Co vidět


Městské opevnění – Kamenné hradby, které obtáčely město, postavené v letech 1603 až 1664. Z původní ho opevnění zbyly dvě strany hradeb a dvě vedlejší branky vedoucí do vinohradů.
Budova první koňské železnice v Uhersku – Budova koňské železnice, jejíž úsek Bratislava-Svätý jur byl dán do provozu v roce 1840.
Pálffyovský kaštieľ – renesanční sídlo postavené v roce 1609 s využitím původního objektu ze třináctého století.
Morový sloup se sousoším svaté Trojice – Sloup pochází z roku 18š1 a je připomínkou epidemie cholery, originál sousoší je v městském muzeu.
Kostel sv. Jiří (Kostol sv. Juraja) – Horné Predmestie, na severozápadní části města. Gotický kostel z poslední čtvrtiny třináctého století. Má nejstarší pískovcový oltář ve střední Evropě z roku 1527.
Dřevěná zvonice u kostela sv. Jiří – Dřevěná zvonice ze sedmnáctého století postavena u kostela sv. Juraja. Na zvonici je zvon z roku 1400.
Piaristický klášter – V centru města. Pochází z roku 1720, součástí bylo i gymnázium. Na budově jsou sluneční hodiny z glazované keramiky.
Piaristický kostel sv. Trojice – Součást komplexu Piaristického kláštera, s barokní výzdobou a barokními varhany. Kostel z poloviny sedmnáctého století, původně evangelický.
Evangelický Kostel – V centru města, naproti Piaristického kláštera. Vznikl přestavbou měšťanského domu v roce 1783.
Synagoga – Pezinská ulice, za jesenákovou kúrií Edelhof. Synagoga postavena v roce 1791 a přestavěna v roce 1876.
Terasovité vinohrady
Zřícenina hradu Bílý Kámen (Zrúcanina hradu Biely Kameň) – U severozápadního okraje města, asi 1,5 km od centra. K hradu dojdeme z centra po žluté značce a svatojurském naučném chodníku. Hrad pocházející zřejmě z poloviny třináctého století. Od vpádu Turků v roce 1663 je v rozvalinách.
Slovanské velkomoravské hradiště – Na protějším kopci než leží zřícenina hradu Biely Kameň. Významný vojenský bod z doby Velké Moravy, se stálou vojenskou posádkou. Hradiště vybudované v devátém až desátém století.
ŠlechtickÁ kúrie Zichyovců – Prostredná 29, centrum města. Původně renesanční budova, která byla rekonstruována v roce 1865. Je zde městský úřad a také Vlastivedné a literárne múzeum vo Svätom Jure, které vzniklo z městského muzea. Vstupné 2 eur, v neděli zavřeno, v pondělí jen pro objednané skupiny. https://www.muzeumpezinok.sk/sk/navstivte-nas-
Národní přírodní rezervace Šúr (Národná prírodná rezervácia Šúr) – Přírodní rezervace se slatino-olšovým lesem a mnoha chráněnými druhy rostlin a živočichů. Jižní část tvoří Panónsky háj s dubovo-jilmovým porostem.Informace


Info Centrum Svätý Jur, Prostredná 64

Akce


Leden: Deň svätojurských pivníc
Duben: Svätojurské hody, Vínna ulička během Svatojurských hodov, Svätojurský MTB maratón (horské cyklistické závody)
Květen: Výstava vín Kráľovský rizling, Otvorené pivnice na sv. Urbana
Červen: Sen noci svätojurskej (svätojánske ohne pri svätojurskom víne)
Červenec: Svätojurský blesk (cyklistická časovka do vrchu)
Září: Deň vo vinohradoch, Hubertove slávnosti pri burčiaku
Říjen: Jablkové hodovanie
Listopad: Deň otvorených pivníc
Prosinec: Vianočné trhy (vánoční trhy)

Ubytování


Ve Svatém Juru najdeme několik možností ubytování, přehled ubytovacích zařízení ve Svatém Juru, recenze, popis, fotografie a možnost rezervace za nejlepší ceny najdete zde.

Kam v okolí


Fotografie: Opevnění města Svätý Jur. Zdroj: wikimedia.commons.com, autor: Lara, licence: CC BY-SA 4.0

Sidebar