Javorník

Javorník je město v okrese Jeseník v Olomouckém kraji. Javorník leží na severovýchodním úpatí Rychlebských hor asi dvacet tři kilometrů severozápadně od okresního města Jeseník, čtyřicet osm kilometrů severně od Šumperku, devadesát jedna kilometrů severně od krajského města Olomouc, čtrnáct kilometrů jihozápadně od polského města Otmuchów a dvacet pět kilometrů od polského města Nysa a jedenáct kilometrů severovýchodně od polského lázeňského města Lądek-Zdrój. V němčině se pro město používá název Jauernig.

Doprava


V Javorníku je železniční stanice „Javorník ve Slezsku“, která je konečnou stanicí na železniční trati č. 295 Lipová-lázně-Javorník ve Slezsku. Vlakové nádraží najdeme na ulici Nádražní, asi 1 km od centra města (nám. Svobody), odkud k nádraží dojdeme po zelezné značce.
Autobusové stanoviště v Javorníku se nachází pod Jánským vrchem, respektive pod zámkem Jánský vrch, poblíž centra města, při ulici Mírová, asi sto metrů od radnice a náměstí Svobody.
Javorníkem prochází silnice I. třídy číslo 60 z Jeseníku přes Žulovou, která dále pokračuje směrem k česko-polské hranici a dále do polského Pačkova a také silnice II. třídy č. 457 z Osoblahy, Zlatých Hor a Vidnavy a dále přes Javorník k česko-polské hranici do polského města Lądek-Zdrój.

Co vidět


  • Zámek Jánský vrch – Zámek položený nad centrem Javorníku. Do roku 1945 býval letní rezidencí vratislavských biskupů. Dnes je přístupný veřejnosti. Kromě zámeckých interiérů zde můžeme vidět i velkou sbírku dýmek.. V zimním období bývá zámek uzavřen. Základní okruh (Reprezentační místnosti a expozice dýmek) vstupné 130 Kč.
    https://www.zamek-janskyvrch.cz
  • Kostel Nejsvětější Trojice – Náměstí Svobody, centrum města. Barokní kostel z 18. století. U kostela stojí socha sv. jana Nepomuckého z roku 1812.
  • Kostel sv. Kříže – ul. Havlíčkova. Románsko-gotický kostel zřejmě z doby okolo roku 1260. Slouží jako hřbitovní kostel.
  • Městské muzeum – Nádražní 160, kulturní dům, bývalá Latzelova vila. Městské muzeum. Vstupné 40 Kč. Před kulturním domem je Geopark zahrádka bludných balvanů.
  • Račí údolí – Hluboké údolí podél Račího potoka, 3,2 km po modré značce z centra Javorníku. Je zde Tančírna v Račím údolí, secesní budova restaurace s tanečním sálem. Je zde i informační centrum. Nad Račím údolím jsou zříceniny hradů Rychleby (Reichenstein) a Pustý zámek a skalní útvar Čertovy kazatelny s dvěma vyhlídkovými plošinami.

Ubytování


V Javorníku najdeme několik možností ubytování, přehled ubytovacích zařízení v Javorníku, recenze, popis, fotografie a možnost rezervace za nejlepší ceny najdete zde.

Kam v okolí


Sidebar