Velká Kraš

Velká Kraš, dříve německy Groß Krosse nebo Groß-Krosse, je obec v okrese Jeseník v Olomouckém Kraji, která sestává z místních částí Velká Kraš, Malá Kraš, Fojtova kraš a Hukovice. Velká Kraš leží na česko-polské hranici. V Česku souusedí s obcemi Bernartice, Kobylá nad Vidnávkou, Černá Voda a Stará Černá Voda a s městem Vidnava.
Velká Kraš sousedí s městem Vidnava a leží 12 km východně od Javorníka, 16 km severně od Jeseníku, 17 km jihozápadně od města Nisa, 15 km jižně od města Otmuchow a 16 km jihovýchodně od města Paczków a 21 km východně od polského lázeňského města Ladek-Zdrój.

Doprava


Přes Velkou Kraší vede železniční trať č. 295 (Lipová Lázně – Javorník ve Slezsku), železniční stanice Velká Kraš je v části Hukovice. Zde se na tuto trať napojuje trať č. 296 (Velká Kraš – Vidnava) na které je zastávka „Velká Kraš zastávka“. Železniční trať č. 296 není v současnosti v provozu.

Severně od obce prochází podél státní hranice silnice II. třídy číslo 457 vedoucí z Osoblahy a Zlatých Hor směrem na Javorník a dále do polského lázeňského města Lądek Zdrój. Obcí prochází silnice III. třídy z Vidnavy jak severně na Horní Heřmanice tak jižně na Kobylou nad Vidnavkou.

Co vidět


  • Muzeum Velká Kraš
  • Expozice bludných balvanů – Expozice je v obecním parčíku nedaleko koupaliště ve Velké Kraši a je sestavena ze 72 bludných balvan nalezených v okolí Velké Kraše a Vidnavy.
  • Kostel sv. Floriana – Kostel postavený v letech 1770-1801
  • Národní přírodní památka Venušiny misky – Skalní mísy, které vznikly zvětráváním a kulovitou odlučností zdejší žuly a najdeme je na skalní vyhlídce pod Smolným vrchem, asi čtyři km jižně od Velké Kraše, dojdeme tam z Velké Kraše po odbočce ze zelené značky.
  • Společný hrob a pomník obětem pochodu smrti – Společný hrob a pomník obětí pochodu smrti věznů koncentračních táborů Osvětim a Březinka z ledna 1945. Nachází se na hřbitově ve Fojtově Kraši.
  • Kostel Panny Marie – kostel vzniklý v roce 1804 přestavbou z původní kaple z roku 1770
  • Památný strom Paukův jilm – tři sta let starý jilm habrolistý v Malé Kraši
  • Pomník Viktora Dadáka – pomník oběti přepadení vlaku v roce 1938 popsaného v románu Poslední vlak z Frývaldova
  • Pomník obětem válek a násilí – pomník v parčíku u kostela sv. Floriána

Turistika


Velkou Kraší prochází zelená turistická značka z Vidnavy směrem na jih do Černé Vody. Velkou Kraší vedou cyklostezky č. 6046 a 6047.

Kam v okolí


Sidebar