Tworków

Tworków (česky Tvorkov) je vesnice ležící v jižním Polsku, u hranic Polska s Českou republikou, historicky spadající do oblasti Horního Slezska, v současnosti je Tworków součástí obce (gmina) Krzyżanowice a patří do okresu Ratiboř (powiat raciborski) ve Slezském vojvodství (Województwo śląskie). Tworków leží mezi řekou Odrou polskými vesnicemi Nowa Wioska, Owsiszcze, Boleslaw, Krzyžanowice a českou obcí Píšť. Do roku 1945 patřila vesnice k Německu, s názvem Tworkau.

Doprava


Tworkowem prochází silnice č. 45 z Krzyžanowic do Ratiboře a také železniční trať z Chalupek do Ratiboře. Železniční stanice se nachází asi 1,7 km severovýchodně od centra Tworkowa.

Co vidět


  • Zříceniny zámku Tworków – zříceniny zámku v Tworkowě (ruiny zamku w Tworkowie), který vyhořel v roce 1931 a poté v roce 1945. Areál zámku je obvykle veřejnosti přístupný, momentálně však je až do konce roku 2018 uzavřen z důvodů stavebních prací. Zámek najdeme v severozápadní části Tworkowa. Zámek byl postaven v polovině šestnáctého století na základech středověkého hradu, v sedmdesátých letech devatenáctého století byl výrazně přestavěn v novorenesančním slohu.
  • Kostel sv Petra a Pavla – Kościół parafialny pw. św. Piotra i Pawła, barokní kostel z konce sedmnáctého století, který je považovan za jedno z nejcennějších děl barokní architektury v regionu. Kostel stojí v centru Tworkowa na ulici Glówna. Před kostelem stojí socha sv. Floriána z roku 1751. V kryptě kostele se nachází jedenáct cenných měděných barokních rakví.
  • Kaple sv. Urbana – Kapliczka pw. św. Urbana, kaple, někdy označována jako kostel, byla postavena v roce 1799 v pozdně barokním stylu na místě dřívější kaple zničené na konci sedmnáctého století. Kaple se nachází na samotě v lokalitě Brzeziak asi 2,8 km jihozápadně od centra Tworkowa, asi čtyři sta metrů od česko-polské hranice.
  • Starý mlýn – Zabytkowy mlyn w Tworkowie, je starý mlýn nacházející se v severní části Tworkowa, za zámeckým areálem a za rybníkem Trzeciok, při ulici Mlyňska.
  • Aleja Hroza – stará alej podél silnice spojující Bieńkowice a Tworków

Turistika


Tworkowem prochází červená turistická značka a také žlutá turistická značka „Szlak im. Polskich Szkół Mniejszościowych“ z Ovsiště dále do Ratiboře. Tworkowem prochází cyklotrasy číslo 341Z, 39S, 9N, ORT, Rowerowy Szlak Odry-odcinek Olza-Malina.

Kam v okolí


Sidebar