Bílá Voda

Bílá Voda je obec na severovýchodě České republiky, v oblasti Českého Slezska, na špici Javornického výběžku, obklopena ze tří stran polským územím, západně za hranicí leží polské město Złoty Stok. Bílá Voda leží 8,5 km severozápadně od města Javorník, 31 km severozápadně od města Jeseník, 7 km západo jihozápadně od polského města Paczków, 11 km severně od polského lázeňského města Lądek-Zdrój, 19 km východně od polského města Klodzko. Částmi obce Bílá Voda jsou Městýs Bílá Voda, Ves Bílá Voda a Kamenička. Bílá Voda patří do okresu Jeseník v Olomouckém kraji. V obci Bílá Voda v roce 2022 žilo 330 obyvatel. V němčině se pro Bílou Vodu používá název Weißwasser, v polštině Biała Woda.



Doprava


Auto – Do Bílé Vody vede silnice III. třídy od Javorníku ( ze silnice č. 60) přes Bílý Potok a Horní Hoštice. kolem severního okraje obce vede polská silnice č. 46 na Zloty Stok a Klodzko.
Bus – V centru obce je autobusová zastávka „Bíá Voda, restaurace“. U zámku v BBílé Vodě je zastávka Bílá Voda, léčebna). Přímé spoje do Jeseníku přes Žulovou a Lipovou-lázně jedou necelou hodinu a čtvrt a cesta stoji 48 korun.
Vlak – Nejbližší železniční stanicí je stanice Javorník na trati č. 295 Lipová Lázně – Javorník ve Slezsku, případně polské železniční stanice Doboszowice a Paczków.

Co vidět


Piaristický klášter s kolejí – Barokní komplex bývalého piaristického kláštera a koleje z osmnáctého století. V roce 1950 zde byl zřízen sběrný tábor pro řádové sestry, od roku 1951 sloužil jako místo internace řeholnic.
Kostel Navštívení Panny Marie – Římskokatolický kostel jenž byl součástí klášterního komplexu. Kostel původně ze začátku sedmnáctého století, barokně přestavěn v druhé polovině osmnáctého století. V hlavním oltáři obraz ze života Panny Marie od Ignáce Viktorina Raaba.
Muzeum izolace, internace a integrace – Muzeum zabývající se jak historií Bílé Vody, tak zejména internací řádových sester, která byla započata komunistickým režimem v roce 1950 a jejich dalším životem ve zdejším klášteře, který se stal až do pádu komunistického režimu místem internace celkem asi tisíce řeholnic. V sezóně od června do konce září otevřeno denně. Vstupné 80 Kč. https://www.muzeumbilavoda.cz/
Hřbitov – Hřbitov s mnoha hroby jak členů řádu piaristů, tak s hroby mnoha zde internovaných řádových sester. Na hřbitově je také společný hrob obětí pochodu smrti z roku 1945.
Zámek Bílá Voda – Zámek stojí v části Ves Bílá Voda. Zámek původně z roku 1691, přestavěn princeznou Mariannou Oranžskou v polovině devatenáctého století. V současnosti je zde psychiatrická léčebna (Psychiatrická nemocnice Marianny Oranžské).
Sudetská křížová cesta – Sudetská křížová cesta začíná na konci Vsi Bílá Voda a končí u Hauerovy kaple (kaple sv. Anny). Křížová cesta má čtrnáct zastavení, kterými jsou dřevěné sloupky s kachlemi vyjadřujícími vztah člověka a krajiny a jenž se také dotýkají poválečného vysídlení původních obyvatel.
Bývalý lom Kukačka – Bývalý vápencový lom, označovaný také jako „Na Vyhlídce“ s mnoha vzácnými a ohroženými rostlinnými druhy.



Turistika


V podstatě v centru obce je hraniční přechod Bílá Voda/Kamienica.Kousek od něj u zastávky Bílá Voda restaurace začíná červená turistická značka, která probíhá celou obcí a stáčí se směrem na jih. Další hraniční přechod je na západě obce, a to Bílá Voda/Złoty Stok, k němu vede zelená turistická značka.

Akce


Brosmannův festival duchovní hudby – Festival duchovní hudby na počest zde působícího skladatele a hudebníka Antonína Jana Nepomuka Brosmanna, který se koná každoročně v červnu. https://www.bilavoda.cz/obec-7/brosmannuv-festival-duchovni-hudby-/

Ubytování Bílá Voda


V Bílé Vodě a okolí najdeme několik možností ubytování, přehled ubytovacích zařízení v Bílé Vodě a v okolí, recenze, popis, fotografie a možnost rezervace za nejlepší ceny najdete zde.

Kam v okolí


Sidebar