Ochrid (Ohrid)

Ochrid je město v Severní Makedonii, ležící na severovýchodním břehu Ochridského jezera, při severozápadním úpatí pohoří Galičica, 110 km jihozápadně od centra severomakedonského hlavního města Skopje. Ochrid leží v jihozápadní části Severní Makedonie, na severním břehu Ochridského jezera. Ochrid je nejoblíbenější a nejrušnější turistické letovisko na břehu Ochridského jezera. V makedonštině je název města Охрид, v angličtině a němčině Ohrid, v albánštině Ohri.Doprava


Auto – Přes město probíhá dálnice A3 z Bitoly a Resenu, která za městem pokračuje k letišti, kde se napojuje na dálnici A2, která se zde otáčí na sever směr Kichevo, Tetovo a Skopje.
Bus – Autobusové nádraží (Автобуска станица) je asi 1,7 km jihovýchodně od pobřeží ochridského jezera, mezi ulicemi Zhelznichka a 7-mi Noemvri.
Letiště – Letiště sv. Pavla Apoštola v Ochridu (Ohrid St. Paul the Apostle Airport, Аеродром Охрид, kod IATA: OHD) leží jen devět kilometrů severozápadně od centra Ochridu.

Co vidět


Ochridské jezero – Jedno z nejhlubších a nejstarších evropských jezer, s okolní krajinou je zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.
Městské opevnění – Hradby, které obklopovaly Staré město a navazovaly na Samuelovu pevnost. Zachované hradby pocházejí převážně z desátého století a byly nalezeny i části ze třetího století. Zachovaly se z čáati i dvě brány, dolní a horní brána.
Samuelova pevnost (Самуилова тврдина) – dominanta města. Pevnost z konce desátého století, která byla vybudována bulharským carem Samuelem I. na koci nad městem asi sto metrů nad hladinou Ochridského jezera. Vstupné 30 MKD.
Antické divadlo – Historické divadlo s helenistického období z roku 200 př. n. l., později sloužilo i pro souboje gladiátorů.
Kostel Svaté Bohorodičky (Црква „Пресвета Богородица Перивлептос) – Na kopci mezi dolní bránou a antickým divadlem. Kostel z roku 1295 s významnými freskami. Vstupné 100 MKD. Vedle kostela je galerie ikon. VVstupné 100 MKD.
Kostel sv. Jana Teologa na Kaneu (Свети Јован Канео) – Na výběžku do Ochridského jezera, západně od Starého města. Ikonický kostel známý z mnoha fotografií Ochridského jezera. Kostel pochází zřejmě ze čtrnáctého století.
Kostel svatých Klementa a Pantaleona (Црква „Св. Климент и Пантелејмон) – Nachází se na širším archeologickém nalezišti Plaošnik a bylo významným náboženským centrem již od raných křesťanských dob. Je to místo první univerzity v Evropě, otevřené v desátém století a je to místo, kde byla vytvořena cyrilice.
Kostel svaté Sofie (Црква Св. Софија) – Kostel z devátého století, který je katedrálním kostelem ochridského arcibiskupství. Kostel byl postaven v letech 1035 až 1056. Průčelí s věžemi a otevřenými ochozy bylo postaveno v roce 1317. Interiér obsahuje významnou sbírku dochovaných fresek z jedenáctého století. Malé náměstí před kostelem bylo dříve hlavním fórem a dodnes se používá pro různá kulturní vystoupení. Vstupné 100 MKD.Akce


Ochridské léto (Охридско лето, Ohrid Summer Festival) – Hudební festival, který se koná každoročně v červenci a v srpnu (od roku 2001 začíná vždy 12. července a končí 20. srpna). https://ohridskoleto.com.mk/

Ubytování Ochrid


V Ochridu najdeme mnoho možností ubytování, přehled ubytovacích zařízení, recenze, popis, fotografie a možnost rezervace ubytování v Ohridu za nejlepší ceny najdete zde.

Kam v okolí


Sidebar