Vřesina

Vřesina je obec v okrese Opava v Moravskoslezském kraji a patří do regionu Hlučínska.  Vřesina leží mezi obcemi Píšť, Závada, Hať, Darkovice, Darkovičky a Bohuslavice. Vřesina leží asi pět kilometrů severně od centra Hlučína.

Doprava


Vřesinou prochází silnice z Hlučína a Darkoviček do Píště. Vřesina je s Hlučínem a Ostravou spojena autobusy linky č. 292.

Co vidět


  • Kostel sv. Viléma Aquilánského – kostel z roku 1930
  • Přírodní rezervace Dařanec – přírodní rezervace vyhlášená ve stejnojmenné lokalitě, která se nachází na sever od obce Vřesina směrem na Píšť. Je zde mnoho vzrostlých dubů, tzv. hraničních dubů vysazovaných na hranicích panství. Dařancem vede jak žlutá turistická značka, tak přímo z Vřesiny značka NS Okolo Vřesiny.  Nejznámějším byl tzv. Mechtildin dub (Mechtildeneiche).                                        http://mistaneznama.cz/daranec/        http://mistaneznama.cz/mechtildin-dub-a-bludny-balvan/
  • Bludné balvany – bludné balvany pocházející ze spodní morény ledovce z poslední doby ledové se nacházejí v okolí Vřesiny, na jih od obce směrem na Hlučín, kolem dvoru Královec, v lese Dařanec u Mechtildina dubu.
  • Pevnostní opevnění – jižně od Vřesiny se táhne linie československého opevnění z druhé poloviny třicátých let dvacátého století tvořená betonovými pěchotními sruby (bunkry). K Vřesině jsou nejblíže MO-S 23 Na Chlupáči, MO-S 22 František, MO-S 24 Signál a MO-S 25 Ve vysokém lese a MO-S 26 U obrázku.MO-S 27 Bor a MO-S 28 Barbora.
  • Pískovna Závada – východně od Vřesiny v lese Bor je obrovská činná pískovna

Turistika


Severně od obce, lesem Dařanec prochází žlutá turistická značka. Přes Vřesinu pak prochází značená naučná stezka Okolo Vřesiny. Vřesinou vedou cyklotrasy č. 554 a 6091.

Kam v okolí


Sidebar