Píšť

Píšť je obec v okrese Opava v Moravskoslezském kraji. Píšť patří do regionu Hlučínska. K Československu byla tato obec připojena až v roce 1923.  V němčině nesla obec jména Pyschcz, Pischtsch, Pischcz a od roku 1938 do roku 1945 jméno Sandau, které se příliš neujalo). Píšť leží u česko-polské hranice, devět kilometrů severně od Hlučína, sedmnáct kilometrů severozápadně od Ostravy a dvanáct kilometrů jižně od Ratiboře. Píšť leží mezi českými obcemi Chuchelná, Bělá, Závada, Vřesina a Hať a mezi polskými vesnicemi Owsizcze, Tworków, Boleslaw a Borucin.

Doprava


Píští prochází silnice č. 466 z Chuchelné, která pokračuje dále do Polska. V Píšti je bývalý hraniční přechod Píšť-Owsiszcze. Píšť je s okolními obcemi, Hlučínem a Ostravou spojena autobusy č. 282 a 292 s Opavou autobusem linky č. 256.

Co vidět


  • Kostel sv. Vavřince – kostel z roku 1743, který najdeme v centru Obce, Kostel je Mariánské poutní místo, je zde obraz Panny Marie Czestochowské.
  • Kaple sv. Jana Nepomuckého – osmihranná kaple se sochou sv. jana Nepomuckého, pochází z konce 19. století, najdeme jí v blízkosti kostela, na křižovatce ulic Ratibořská, Opavská a Hůrecká
  • Sluneční parkové hodiny – sluneční hodiny z roku 2005 v blízkosti kostela, v době vzniku největší v Evropě s rozměry 16 x 47 metrů.

Turistika


V Píšti začíná zeleně značená turistická stezka pokračující do Bělé, Borové, Bolatic. Je zde také značená naučná stezka Píšť. Píští vede cyklotrasa č. 6096.

Kam v okolí


 

 

 

Sidebar