Hlučín

Hlučín je město v okrese Opava v Moravskoslezském kraji. Hlučín je centrem regionu, které se nazývá právě po tomto městě Hlučínsko.

Hlučín leží na severovýchodě České republiky, mezi Ostravou, Opavou a nyní polskou Ratiboří (jenž byla dříve okresním městem Hlučína). Od centra Ostravy je Hlučín vzdálen 10 km severozápadně, od Opavy 21 km východně a od Ratiboře 21 km jižně. Součástí Hlučína jsou dnes i dříve samostatné obce Bobrovníky a Darkovičky.

Doprava


Hlučínem prochází silnice č. 56 z Ostravy do Opavy. Hlučín je spojen s Ostravou a okolními obcemi autobusy ostravské MHD (z Ostravy-Přívozu linky č, 34, 56, 66. 67, 280, 281, 290, 292, z Ostravy-Poruby linka č. 75). Autobusové nádraží v Hlučíně je v blízkosti náměstí. Vlakové nádraží je asi km od centra města, k náměstí z něj vede modrá značka. Hlučín leží na železniční trati č. 317 Hlučín-Opava-východ.

Co vidět


  • Náměstí – hlučínské náměstí nese v současnosti jméno „Mírové náměstí“. Rozloha hlučínského náměstí je necelý hektar, najdeme zde i klasicistní radnici. V dláždění náměstí je mimo jiné vyznačen půdorys dříve zde stojící kaple sv. Jana Nepomuckého, místo bývalé kašny a také je zde naznačena trasa hlavní silnice dříve vedoucí přes toto náměstí.
  • Radnice – kasicistní radnice, která byla dokončena v roce 1868
  • Zbytky hradeb – zbytky středověkých hradeb z první poloviny šestnáctého století. Z celé soustavy se dochovalo sedm bašt v různém stavu a malé části obvodového zdiva hradeb. Největší pozůstatky najdete mezi ulicemi Pode zdí, Na valech a generála Svobody a pak mezi ulicemi Hrnčířská, U bašty a Bochenkova.
  • Kostel sv. Jana Křtitele – převážně barokní kostel stojící v centru města, v blízkosti zámku.
  • Kostel sv. Markéty – hřbitovní kostel, někdy se používá název „kaple sv. Markéty“. Jde o kostel na hlučínském hřbitivě postavený v roce 1820.
  • Evangelický kostel (Červený kostel) – evangelický kostel z šedesátých let devatenáctého století je červená cihlová stavba u autobusového nádraží. Kostel slouží i jako výstavní síň a místo pro různé kulturní akce.
  • Mauzoleum rodiny Wetekampů –  hrobku rodiny Wetekamp najdeme v těsné blízkosti autobusového nádraží, kousek od evangelického kostela. Jde o empírovou stavbu z konce devatenáctého století.
  • Vodárenská věž – budovu vodárny ze začátku dvacátého století najdeme na kopci nad vlakovým nádražím, na konci ulice Dr. Edvarda Beneše.
  • Sušárna hasičských hadic – stavba s cihlovým přízemím a dřevěnou věží z roku 1886 sloužící jako sušárna hasičských hadic a také jako pozorovatelna, najdeme ji v areálu školy na ul. Školní, poblíž hlučínské pošty
  • Zámek – Hlučínský zámek najdeme na ulici Zámecké, v centru města, v těsné blízkosti Mírového náměstí. V objektu zámku je mimo jiné Muzeum Hlučínska a knihovna.
  • Muzeum Hlučínska – Hlučínské muzeum najdeme v zámku v blízkosti náměstí. Ve stálé expozici „Kdo jsou lidé na Hlučínsku“ muzeum představuje historii Hlučínska a život jeho obyvatel. Vstupné na stálou výstavu je 40 Kč. Pozor, v sobotu (!) je muzeum zavřené (s vyjímkou sobot v červenci a srpnu). http://muzeum.hlucin.com
  • Hlučínská štěrkovna – Hlučínská štěrkovna (Hlučínské jezero) je velká vodní plocha na okraji Hlučína. Je zde situován Sportovně rekreační areál, kde najdeme travnaté pláže, přírodní koupaliště, půjčovny sportovních potřeb a místa s nabídkou občerstvení. Je zde také autokemp, který nabízí jak chtky, tak možnost stanování. Také je zde vlek na vodní lyžování. V areálu se v létě pořádají kulturní akce jako koncerty a festivaly. Poblíž areálu, u hlavní silnice, je Dětský ranč. Na štěrkovnu dojdete pěšky z hlučínského autobusového nádraží (směr Děhylov, Ostrava-Poruba) nebo z vlakového nádraží v Děhylově.
  • Pevnostní opevnění (Československé opevnění) – československé hraniční opevnění z druhé poloviny třicátých let dvacátého století, tvořené pěchotními sruby (betonovými bunkry) jehož linie se táhne severně od Darkoviček, místní části Hlučína. Nejblíže k Darkovičkám jsou ve směru od východu na západ MO-S 18 Obora, MO-S 19 Alej, MO-S 20 Orel, MO-S 21 Jaroš, MO-S 22 František, MO-S 23 Na Chlupáči, MO-S 24 Signál, MO-S 25 Ve vysokém lese, MO-S 26 U obrázku a MO-S 27 Bor. V pěchotním srubu MO-S 19 Alej je expozice Slezského muzea v Opavě „Areál čs. opevnění Hlučín-Darkovičky. Vstupné 40 Kč. Web muzea. Od pěchotního srubu MO-S 24 Signál po pěchotní srub MO-S 16 Rozcestí vede naučná stezka „Areál čs. opevnění“.

Turistika


Hlučínem prochází modrá turistická značka. Kolem Vinné hory a štěrkovny prochází zelená turistická značka. Hlučínem vedou cyklotrasy č. 5 a 6185.

Ubytování


V Hlučíně a okolí najdeme několik možností ubytování, přehled ubytovacích zařízení v Hlučíně, recenze, popis, fotografie a možnost rezervace za nejlepší ceny najdete zde.

Kam v okolí


Sidebar