Chałupki

Chałupki jsou vesnice ležící v jižním Polsku, na řece Odře, na hranicích Polska s Českou republikou, historicky spadají do oblasti Horního Slezska, v současnosti jsou součástí obce (gmina) Krzyżanowice a patří do okresu Ratiboř (powiat raciborski) ve Slezském vojvodství (Województwo śląskie). Do roku 1945 byla vesnice německá, a nesla jméno Annaberg. Do roku 2007 zde byl frekventovaný hraniční přechod Chalupki-Bohumín mezi Polskem  a ČR.

Doprava


Chalupki leží v těsné blízkosti Bohumína, respektive jeho části Starý Bohumín, od kterého je odděluje pouze řeka Odra, přes kterou jsou Chalupki spojeny se Starým Bohumínem mostem, na kterém býval hraniční přechod Bohumín-Chalupki. Do Chalupek tedy z náměstí (náměstí Svobody) ve Starém Bohumíně, kam jezdí autobusy jak od vlakového nádraží v Bohumíně, tak z Ostravy, dojdeme pohodlně a rychle pěšky. Další hraniční přechod (Chalupki-Šilheřovice) býval na opačném konci Chalupek, za vlakovým nádražím.

V Chalupkách je vlakové nádraží, kde stojí vlaky z Bohumína směr Raciborz, Wodzislaw, Katowice. Vlakové nádraží najdeme na severovýchodě Chalupek, a to ve směru na Šilheřovice, to je v podstatě na opačném konci Chalupek, než je bývalý hraniční přechod. Autobusové nádraží se nachází poblíž bývalého hraničního přechodu Chalupki-Bohumín.

Chalupkami prochází silnice č. 78 z Bohumína (v Česku silnice č. 67) pokračující směr Zabelkow a Wodzislaw Slaski a také místní silnice (v Chalupkach ul. Bogumiňska) ze Starého Bohumína (tam jako ul. Slezská) a místní silnice ze Šilheřovic (tam jako ulice Dlouhá, v Chalupkách ul. Dluga), která vede k vlakovému nádraží.

Co vidět


  • Zámek – barokní zámek  (palac w Chalupkach) ležící asi tři sta metrů od hraničního přechodu s Bohumínem. Zámek dříve mimo jiné patřil rodu Rothschildů. Dnes je zde restaurace a hotel. V zámeckém parku můžete vidět makety několika jiných zámků.
  • Hraniční meandry Odry – chráněné přírodní území táhnoucí se od hraničního mostu k soutoku Odry s Olzou. K meandrům Odry vede z Chalupek turistická značená stezka „ścieżka przyrodnicza „Meandry rzeki Odry““. Asi tři kilometry severovýchodně od zámku v Chalupkách stojí u meandrů Odry rozhledna (wieža widokowa) ke které dojdeme po uvedené stezce.
  • Nádraží – cihlová budova vlakového nádraží Chalupki (dříve Annanberg)

Kam v okolí


  • Krzyżanowice – obec se zámkem
  • Tworkow – vesnice mezi Chalupkami a Ratiboří se zříceninou zámku a barokním kostelem
  • Starý Bohumín
  • Bohumín
  • Šilheřovice
  • Antošovice
Sidebar