Durrës (Drač)

Durrës, pro nějž se v češtině používá i jméno Drač je město v Albánii na pobřeží Jaderského moře. Durrës leží na západě Albánie, v Dračském zálivu, třicet kilometrů východně od centra Tirany, albánského hlavního města. Durrës je po Tiraně druhým největším městem co do počtu obyvatel. Durrës je přístavním městem, je to největší albánský přístav a je také centrem Dračské riviéry, která se táhne zejména jižně od města směrem k městu Golem kolem Jadranského pobřeží.



Doprava


Letiště
Nejbližším letištěm je letiště Tirana (Tirana Airport, TIA) ležící u obce Rinas, asi dvacet kilometrů severovýchodně od centra města Dürres. Web letiště https://www.tirana-airport.com/

Přístav
Největší přístav v Albánii. Durrës má pravidelné trajektové spojení s italskými městy Bari, Ancona a Terst.
Durrës-Bari:
Azzura Line http://www.azzurraline.com/
Agemar http://www.agemar.it/
Durrës-Ancona:
Azzura Line http://www.azzurraline.com/
Durrës-Terst
Agemar http://www.agemar.it/

Vlak
Železniční stanice Durrës leží na železniční trati Durrës-Vlöre a Dürres-Tirana (trať končí v Kasharu, úsek dál do Tirany není v provozu). Vlakové nádraží je na ulici Ruga Adria, v sousedství autobusového nádraží a v blízkosti trajektového terminálu. Vlakové spojení najdete na https://hsh.com.al/

Bus
Autobusové nádraží je vedle vlakového nádraží a poblíž přístavu.

Autem
Z Drače vede silnice SH2 na východ přes Vorë do Tirany a silnice SH4 na jih přes Fier do města Vlorë.




Co vidět


Římský amfiteátr – Rruga Kalase. Největší amfiteátr na Balkáně s průněrem 120 metrů a výškou tribun dvacet metrů, které mělo kapacitu až patnáct tisíc diváků. Vstupné 300 Lekë.
Forum – Antické fórum z 5. století, jenž plnilo svou funkci i v době Byzantské říše až do 7. století.
Římské lázně – Římské lázně z 2. století n. l.
Městské hradby – Pozůstatky byzantských hradeb postavených na přelomu pátého a šestého století byzantským císařem Anastasiosem I.
Benátská věž – Rotonda, Kalaja, centrum města poblíž přístavu. Věž ze šestnáctého století. U věže začíná nejlépe dochovaná část městského opevnění.
Rezidence albánského krále Zoga I. – Vila na kopci nad městem vybudována ve dvacátých letech dvacátého století ve stylu Art déco. Nepřístupná.
Mešita Fatih (Xhamia Fatih) – Rruga Xhamia, centrum města. Mešita postavená v roce 1503.
Archeologické muzeum (Muzeu Arkeologjik) – Rruga Taulantia 32. Archeologické muzeum představující historii města především v antické a byzantské době, vstupné 400 Lekë. https://www.facebook.com/muzeuarkeologjikdurres/
Skála Kavaja (Shkëmbi i Kavajës) – Skála mezi městy Dürres a Golem, sedm kilometrů jihovýchodně od centra města Durrës. Udává se že se zde udála v roce 48 před n. l. bitva mezi Juliem Ceasarem a Pompeiem.

Ubytování


V Drači najdeme mnoho možností ubytování, přehled ubytovacích zařízení v Drači, recenze, popis, fotografie a možnost rezervace za nejlepší ceny najdete zde.

Kam v okolí


Sidebar