Šilheřovice

Šilheřovice jsou obec v okrese Opava v Moravskoslezském kraji v regionu Hlučínsko. Šilheřovice leží u hranic Česka s Polskem asi sedm kilometrů severovýchodně od Hlučína, mezi českými obcemi Darkovice, Hať, Markvartovice, Antošovice, Koblov, Petřkovice a polskými vesnicemi Chalupki a Rudyszwald. V Šilheřovicích je bývalý hraniční přechod mezi ČR a Polskem Šilheřovice-Chalupki a Šilheřovice-Rudyszwald.

Doprava


Šilheřovice jsou spojeny místními silnicemi s Markvartovicemi, Hlučínem, Hatí, Antošovicemi, Rudyszwaldem a Chalupkami.

Do Šilheřovic jezdí autobus č. 68 z Ostravy přes Ludgeřovice a Markvartovice a autobus č 293 z Hlučína přes Ludgeřovice, Markvartovice, Šilheřovice, polské Chalupki do Bohumína.

Co vidět


 • Zámek Šilheřovice– Zámek Rothschildů, postavený na začátku 19. století a později přestavěn do dnešní podoby klasicistního trojkřídlého patrového zámku s mansardovým polopatrem.
 • Zámecký park – rozlehlý park okolo zámku, s několika vodními plochami, ve svahu za zámkem najdeme Neptunovu kašnu. Dnes je na velké části parku golfové hřiště.
 • Lovecký zámeček – budova postavená ve stylu lovecké chaty v zámeckém parku u prostředního rybníka. Dnes je zde restaurace.
 • Golfové hřiště Šilheřovice – známé osmnácti jamkové golfové hřiště postavené v zámeckém parku.
 • Kostel Nanebevzetí Panny Marie – kostel byl postaven Jezuity v roce 1713
 • Manor House – budova v anglickém stylu postavena na jižním konci zámeckého parku. Byly zde natáčeny scény z filmu Tmavomodrý svět.
 • Zámecká oranžerie – budova bývalé zámecké oranžerie z devatenáctého století u Podzámeckého rybníka a ulice Dolní. Dnes je zde klubovna Park Golf klubu Šilheřovice
 • Evelinino jezero – umělé jezero v zámeckém parku
 • Annin dvůr – hospodářský dvůr postavený na začátku devatenáctého století v Černém lese
 • Přírodní rezervace Černý les I – přírodní rezervace v Černém lese na jih od Šilheřovic chránící původní, převážně bukový a dubový les
 • Přírodní rezervace Černý les II – druhá přírodní rezervace v Černém lese
 • Pevnostní opevnění  – opevnění z druhé poloviny třicátých let v podobě linie betonových bunkrů-pěchotních srubů se táhne na jih od Šilheřovic ze směru od východu od Antošovic a Bohumína směrem na západ přes Markvartovice k Darkovicím a Darkovičkám. Kolem několika z nich prochází naučná stezka Šilheřovice. V blízkosti Šilheřovic se směrem od východu nachází tyto pěchotní sruby MO-S 6 Odra, MO-S 7 Antošovice, MO-S 8 – Dvůr Paseky, MO-S 9 V bažantnici, MO-S 10 U pískovny, MO-S 11 U posedu, MO-S 12 U pramene, MO-S 13 Černý les. MO-S  14 Juliánka, MO-S 15 Na výhledech, MO-S 16 Rozcestí, MO-S 17 Štípky a MO-S 18 Obora
 • Strážní věž – cihlová strážní věž v části paseky, která byla postavena kolem roku 1781 u tehdejší hranice mezi Pruskem a Rakousko-Uherskem

Turistika


Šilheřovicemi prochází žlutá turistická značka z Petřkovic dále do Hati a dále je v Šilheřovicích místní značená trasa naučné stezky Šilheřovice.  Na rozcesti bažentnice začíná zelená turistická značka vedoucí kolem dvoru Paseky přes Antošovice do Bohumína. Na hranici Šilheřovic s Rudyszwaldem začíná polská žlutá turistická stezka „Szlak im. Polskich Szkół Mniejszościowych“. Šilheřovicemi prochází cyklotrasy G (Ostrava) a č. 6091 a 6093 (ta pokračuje do polských Chalupek).

Ubytování


V Šilheřovicích a okolí najdeme několik možností ubytování. Přehled ubytovacích zařízení v Šilheřovicích, recenze, popis, fotografie a možnost rezervace za nejlepší ceny najdete zde.

Kam v  okolí


Sidebar